PTT A.Ş Tasarısında Son Durum

IMG_9727

Birlik Haber-Sen tarafından düzenlenen Birlik Haber-Sen Büyük Türkiye Buluşması toplantısı ile  ‘Haberleşme Sektöründe Çalışanların Mesleki Risklerinin Azaltılması’ konulu Avrupa Birliği Projesi’nin Tanıtım Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU, Türkiye Posta Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürü Osman TURAL, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Şinasi GÜLCÜOĞLU, PTT Genel Müdür Yardımcısı Özay ATBAŞ başta PTT Ankara Başmüdürü ve Başmüdür yardımcısı ile çeşitli illerden gelen Başmüdürler, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Birlik Haber-Sen şube başkanları, temsilcileri, Haberleşme Hizmet kolundaki kurum ve kuruluşların başkanları ve üyeleri Eğitimci Nail USLU ve Ayşe PARLAR ile PTT Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Daire Başkanı Erdal ÖRGEN katıldı.

PTT’nin yapısının A.Ş. olarak değiştirilmesiyle ilgili konuşan Bakan Yıldırım, “Son günlerde akıllara ziyan bir söylenti var; ‘PTT, A.Ş. olacak ve özelleşecek, çalışanlar da işsiz kalacak’ diyorlar. Biz niye AŞ yapıyoruz? Devletin her türlü kısıtlamasından uzak kalsın, çok çalışana daha çok para versin, yöneticilerin performansını ölçsün diye yapıyoruz. Çalışanın iş güvencesini gözetmeyen bir hükümet olsa, çalışan için bu kadar pozitif ayrımcılık gözeten, toplu iş sözleşmesi gibi sözleşmeler yapmazdık.” dedi. PTT’nin özelleşmesi halinde mevcut memurun sözleşmeli kadroya alınmayacağını vurgulayan Yıldırım, görevde yükselmek için sözleşmeli kadroya geçme mecburiyetinin de kalktığını müjdeledi. Memur ile normal SGK’lı çalışanların emeklilik prim ücretlerinin farklı yattığını ve bunun 5510 sayılı Sosyal Güvenlikle ilgili reformla eşitleneceğini dile getiren Bakan Yıldırım, “Memurun pirimi az yatıyordu, dolayısıyla memur çalışırken yüksek maaş alıyordu. Normal bir SSK’lı ise pirimi daha çok yattığı için emekli olduğunda memurdan daha çok emekli maaşı alıyordu. Yeni kanunla bu eşitsizlik ortadan kalkacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni çıkacak olan PTT kanunu ile PTT’yi daha da güçlü duruma getireceklerine işaret eden Ulaştırma Bakanı, söz konusu kanunla piyasada kanunsuz iş yapanları disipline ederek, PTT ile aynı kulvarda çalışmasını sağlayacak düzenin getirileceğini kaydetti. İş güvencesinin anayasal bir güvence olduğunu da ifade eden Binali Yıldırım, “Bunlar tamamen kara propagandadır. İdeolojik saplantıdan kurtulmayanların yaptığı konuşmalardır. Bu kanunla performansı fazla olan fazla ücret alacak. Performans kriteri devreye girecek. Personel, mevcut statüsüne aynen devam edecek. İstemeleri halinde ise 5510 sayılı kanunun kapsamına da girebilecekler. Bunun için 1 yıl süre vardı, bu süreyi de kaldırdık. Sizlerin, sizin sendikanızın Birlik Haber-Sen’in girişimiyle bu süre de kalktı. Birlik Haber-Sen bir şeyi daha başardı. Görevde yükselmenin sözleşmeli statüye geçmesiyle ancak mümkün olacağı kanunda öngörülüyordu, bunu da kaldırdık. Artık görevde yükselme için sözleşmeli olma gibi bir keyfiyet aranmayacak” şeklinde konuştu.

Binali Yıldırım ayrıca, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Şinasi Gülcüoğlu’nun konuşmasında talep ettiği 4 yıllık üniversite mezunu, 5 yıllık hizmeti bulunan dağıtıcıların boş bulunan memur kadrolarına alınması için de PTT Genel Müdürü’ne talimat verdi.

Toplantının öğleden sonra ki kısmında ise stres yönetimi, risk yönetimi, marka pazarlama ve insanlarla iletişim konularında Eğitimciler Nail USLU ve Ayşe PARLAR eğitim semineri verdiler.

Pazar günü yapılan toplantıda ise PTT Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Daire Başkanı Erdal ÖRGEN katılımcılara PTT A.Ş yasa tasarısı ve sendikamızın girişimleri sonucu değiştirilen yasa tasarısı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Değerli arkadaşlar, bazı sendikalar dün “olmazsa olmazımız PTT A.Ş. yasa tasarısını geri çektirmektir. Geri çekilmezse açlık grevi yapacağız, yakacağız, yıkacağız” diyorlardı ama şimdi girişimlerimiz sonucu sizin için elde ettiğimiz kazanımları sahiplenmek için internet sitelerinde birbirleriyle yarışır hale geldiler.

Yıllardır yetkili oldukları halde PTT’nin bugünkü haline gelmesine seyirci kalanlara artık itibar etmeyin. Sizler de gayet iyi biliyorsunuz ki bugün eğer bir hak alınacaksa bu hakkı Birlik Haber-Sen alır. ERGENEKON ve KCK gibi yasa dışı oluşumlarla el ele, kol kola gezenler değil.

Şunu unutmayınız ki girişimlerimiz olmasaydı PTT A.Ş yasa tasarısı 27 Mart 2013 tarihinde TBMM’ye gönderildiği haliyle yasalaşacak ve iş güvencesiz bir PTT AŞ ile karşı karşıya kalacaktık.

Tasarı 11 Nisan’da üst komisyona geliyor. Tasarı üzerindeki takibimiz sürecek ve elde ettiğimiz kazanımlar dışındaki diğer konularda iyileştirme çabalarımız devam edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s